ECE SÜEREN OK

1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi  İngilizce İktisat bölümünden mezun olan Ece Süeren Ok,kariyerine, 1992 yılında RJReynolds Türkiye’de, resepsiyonist olarak başlamıştır. Ardından İK kariyerine, sırasıyla İnsan Kaynakları ve İdari İşler Departmanı Asistanı, Eğitim ve Geliştirme Asistanı, Eğitim Uzmanı ve Eğitim Şefi pozisyonlarında görev yaptıktan sonra, 1999 yılında Eğitim ve Geliştirme Müdürü; 2005 yılında ise İşe Alım, Eğitim, Kariyer Planlama ve Yedekleme Sisteminden Sorumlu Müdür olarak devam etmiştir. Kariyer yolculuğu içinde Ürün Müdürlüğü de yapan OK, yeni ürün lansmanı ve Pazar araştırmaları ve ürün pazarlaması konusunda tecrübe elde etmiştir.

Kariyeri boyunca birçok uluslararsı projenin liderliğini yaparken,  JTI Türkiye’nin Kariyer Planlama Sistematiğini ve JTI Türkiye’yi bu konuda “best practice market” konumuna getiren Eğitim Sistematiğini kurdu. 2007 yılında JTI Türkiye Pazarlama şirketinin Türkiye’de ve tütün sektöründe ilk kez  “Investors in People” (IIP), sertifikasyonunun hem pazarlama hem de üretim şirketlerinde GOLD standartta alınmasına ve IIP nin global bazda yayılması süreçlerini başlattı.

 

Spor kariyerine 1979 yılında Eczacıbaşı’nda Jimnastikçi olarak başlamış ve sırasıyla İYİK ( İstanbul Yüzme İhtisa Kulübü)’te ve Milli Takım’da yüzmüş ve ardından İYİK;ASSK ve Milli takım’da Türkiye’yi sutopunda temsil etmiştir.. Aynı zamanda 2011’den bu yana Uluslararası Zumba fitness eğitmneliği sertifikası alan Ok,  sırasıyla Zumba Gold, Zumba Kids, Zumba Sentao, Zumba Toning, Zumba Gold toning, Zumba Core sertifikasyonlarını da tamamlamıştır. Halen Masterlar kategorisinde aktif olarak yarışmaktadır.

2015 yılından bu yana, hayat amacına uygun olarak, kişilerin, esenliklerini artırmak amacı ile  harekete geçmeleri ile ilgili  bireysel ve kurumsal , koçluk, danışmanlık ve   wellbeing çalışmaları yapmakta.

 

Bugünlerdeki ilgi alanları;
İlgi alanları arasında, Bireysel ve Kurumsal Koçluk, Bireysel ve Kurumsal Wellness ve Well-being, Organizasyonel Gelişim, İşveren markası, bağlılığın artırılması ve Rekabet stratejileri ile yeteneğin ilişkilendirilmesi yer alıyor.