NEYZEN BİLGİN CANAZ

1972 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamlayıp1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk MûsikîsiDevlet Konservatuarı Halk Dansları Bölümü’ne girdi. Bu bölümde bir yıl öğrenim gördükten sonra 1993 yılında Ege Üniversitesi Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Bu bölümde beş yıl Klasik TürkMüziği, halk müziği, batı müziği ve ney eğitimi aldı ve 1998 yılında mezun oldu.

1996 yılında TRT İzmir Radyosu’nun açmış olduğu akitli ney sanatçısı sınavını kazandı. 2000 yılında askerliğini şükran plaketi alarak tamamladı. Daha sonra sanat hayatına TRT Ankara Radyosu’nda devam etti ve birçok radyo ve televizyon programına ney sanatçısı olarak katıldı. Bu arada stüdyo müzisyeni olarak çeşitli sanatçıların albümünde ney icra etti.

2003 yılında “Sufi From Flamenco” adlı projde görev aldı. Bu projeyle Hollanda ve Belçika’da ayrıca Türkiye’de çeşitli festivallerde konserler verdi. Bu projenin albümü Kalan Müzik tarafından piyasaya sürüldü. Kanal B Televizyonu’nda yayınlanan “Dünden Bugüne Demir Yolları” adlı belgeselin jenerik müziğini hazırladı.

Şef Erol Erdinç yönetiminde Hacettepe Devlet Konservatuarı Akademik Senfoni Orkestrası, şef Serdar Yalçın ile birlikte İstanbul Devlet Opera ve Çok Sesli Korosu, şef Mustafa Erdoğan ile Ankara Devlet Opera ve Çok Sesli Korosu ve şef İbrahim Yazıcı yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfonik Orkestrası ve Çok Sesli Korosu’yla birlikte solist ney sanatçısı olarak konserler verdi.

Yunanlı sanatçı Maria Farantouri ve Zülfü Livaneli’ye Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Çok Sesli Korosu’yla birlikte eşlik etti. İstanbul Devlet Opera ve Çok Sesli Korosu’yla 2007 yılında Aya İrini ve Aspendos’ta Mevlana Oratoryosu’nu solist ney sanatçısı olarak seslendirdi.

Kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu ve Piyanist Hakan Toker’le birlikte oluşturdukları “Tanini Trio” ile birlikte Amerika’da ve İzmir Sanat Festivali’nde konserler verdi. Ses virtüözlerinden Yıldız İbrahimova konserine misafir sanatçı olarak katıldı.

2008 yılında Uluslararası Ankara Flamenko Festivali’nde solist ney sanatçısı olarak Mavi Siyah Flamenko Topluluğu’yla birlikte konser verdi. Ayrıca besteci aranjör Can Atilla’yla birlikte İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Cumhurbaşkanı’na Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde konser verdi.

Sanatçının “Tanini Trio” ile birlikte Batı ve Klasik Türk müziklerini yorumladıkları “Dokunuşlar” ve ‘’Davet’’ ile ‘’İki Nefes Arasında’’ adlı albümleri bulunmaktadır.