ÖMER FARUK GÜLŞEN

1954 yılı MUŞ doğumluyum. ilk-orta ve lise yıllarımın büyük bir bölümünü MUŞ’da tamamladım. daha sonra Diyarbakır dicle ünv bitirdim. ve iş hayatıma başladım. değişik İllerde görev yaptım..Şu an Antalya ilinde yaşamaktayım.

 

Dağcılık ve doğa fotoğrafçılığı hayatım.,1969 yılında MUŞ ilinde başladı,doğayla iç içiçe olduğumdan hep etrafımız dağlarla cevriliydi. Babam da dağlarda çok giderdi fakat bizleri götürmezdi,bizde meraklıydık o başka yere biz başka yere giderdik, daha sonra bu işin resmi olduğunu ve dağcılık Federasyonunun bulunduğunu öğrendim fakat ulaşmak mümkün değildi.,Ben MUŞ’da dağ çıkışları yapıyor ve yüksek dağlara çıkışlarımı o dönemde bulunanj yerel malzemelerle tamamlıyordum…şimdiki gibi lüks malzemeler yoktu. Dağcılık la beraber doğa fotoğrafçılığınıda yapıyordum. o dönemde babam,benim fotoğrafa meraklı olduğumu bildiği için LUBİTEL 2 marka üsten bakmalı 12 lik kağıt li makaralı siyah beyaz çeken makineyi taksitle aldı. onunla başladım.

 

Daha sonra Süphan,Ağrı dağı,Erciyes dağı,Kaçkarlar,Hasan dağı,MUŞ güneyi dağları vs. tırmanışlarımı devam ettim. fakir bir aile çocuğuyduk. yedi kardeştik. ancak geçimimizi sağlıyorduk. Babam PTT atlı köy dağıtımı yapardı. bütçemiz kısıtlıydı. Çöplerden askeri malzemeli toplayıp  tamamlayıp giyinirdik…vs..

 

Daha sonra Ankara Mülkiyeliler dağcılar birliği,hacetepe ünv,ODTÜ,ve diğer ünv dağ çıkışlarına davet ederek,geliştimeye başladım. ve Dağcılık fed. eğitimlerini aldım ve daha sonra aynı kurumda yönetim kurulu üyeliğini üç dönem yaparak,eğitim vererek ve kamp yöneticiliği yaparak hizmet verdim. daha önceleride MUĞ dağcılık il temsilciliği ve daha somnrada Antalya dağcılık il temsilciliği görevlerini yürüttüm. TODOSK dağcılık lübü başkanlığını ve diğer doğa klüpleri ile fotoğraf klüplerinin yönetiliği ve Yurt dışıı dağ tırmanışlarımı yaptım ve halen yapmaktayım. 1999 yılında Tacikistan devletinin davetlisi olarak yurt dışına giitim ve Milli oldum. orda 300 dağcı arasında pamir dağlarında,dünyanı en güçlü dağcısı seçildim…halen gezgin-dağcı ve doğa fotoğrafçılığı yapmaktayım. söyleşiler,sergiler,vs. yapıpi. ,yaşamımı eğitim üzerine devam ediyorum. yayınlanmış 3 eserim vardır. 2 eserim de hazırlık aşamasında dır.hepsi dağcılık üzerinedir.

Ömer Faruk Gülşen

Dağcı-gezgin-doğa fotoğrafçısı

(Climber, traveler, nature photographer)

www.antalyalikyayolu.com

0542 595 10 34