SELEN YILMAZ

3 yasında başladığı bale eğitimini profesyonel kariyer ile devam ettiren Selen Yılmaz, orta, lise ve üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Klasik Bale Ana Sanat Dalı’nda, Yüksek Lisans’ını da Yeditepe Universitesi Sanat Yönetimi’nde tamamlamıştır.

1997 senesinden bu yana klasik bale ve dansi her yaştan katılımcılar ile buluşturan Selen Yılmaz, özel çocuklar, ozel gereksinimli ve bakıma muhtaç yaşlılar ile iyileştirici dans çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerini halen yürütmektedir.

Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı’nda Öğretim Görevliliği süresince Devlet Opera ve Bale kadrosuna sanatçılar yetiştiren Selen Yılmaz aynı zamanda Türkiye’nin ilk klasik bale kökenli bale yazarıdir.  2008 yılından bu yana Andante Dergisi yazarları ve yayın kurulunda yer almış, Donizetti Klasik müzik ödülleri jüri üyeliği üstlenmiştir.

Uluslararası Dans Konseyi, UNESCO üyesi Selen Yılmaz, Türkiye’de Çağdaş Bale Topluluğu, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, UNICEF başta olmak üzere de ulusal ve global organizasyonlara destek vermiştir.

Dans aşığı kızı Lydia, 4 yasında kendi hastane deneyimlerinden derlediği ve “I like to go to the Hospital” “Hastaneye Gitmeyi Seviyorum” mutluluk kitabının yazarıdır.

Selen Yılmaz’ın mutlu aileler vizyonu ile 2013 yılında İskoçya’da başlattığı Bebeklerle Dans oluşumu, İngiltere’de en iyi aile etkinliği ödülü almış kısa sürede tüm dünyada fenomen olmuştur. Selen Yılmaz, sağlık danışmanları tarafından hazırlanan dünyadaki ilk ve tek “Bebeklerle Dans Güvenlikve Egitmenlik Programı” nin yaratıcısıdır.

Bu yıl 5 kitada kutlanan Uluslararası Ailelerle Dans Günü (İFDD) kurucularından olan Selen Yılmaz dansın ailelerin bağını güçlendirmede toplumsal bilinç oluşturmayı misyon edinmiştir.

Selen Yılmaz 2015 senesinde hareketin neşesinden yola çıkarak JOY (neşe) ve Movement (hareket) kelimelerinin birleşimi olan Joimove markasını yaratmıştır. Bağış organizasyonlarında aktif olarak faaliyet gösteren sosyal sorumluluk odaklı bir topluluk olarak dünya genelinde büyümeye devam etmektedir.

Bebeklerle Dans kitabı “The Babywearing Dance Book” ve neşe ve hareketin şifalandırıcı gücünü kendi hayat hikayesi uzerinden anlattığı “Hayatimin Dansi” kitaplarının da yazarı olan Selen Yılmaz, İskoçya’da yaşıyor. Glasgow Universitesi basta olmak uzere dünyanın farklı noktalarında eğitimler ve seminerler vermeye ve platformlar üzeri bağımsız kuruluş ve topluluklarda aktif rol almaya devam ediyor.

COVID -19 suresince Joimove derslerini ve  seminerleri online olarak surduren Selen Yilmaz’a selen@joimove.com adresinden ulasabilirsiniz.