ŞENİZ TURAN

Şeniz Turan yaratıcı drama ve playback tiyatro eğitmenidir.

2012 yılından bu yana kadın gruplarıyla sosyal tiyatro ve yaratıcı drama çalışmaları yapmaktadır. 2013 yılında “Bir Kadın İki Öykü”, 2015 yılında“ Mihri’nin İki Portresi” isimli gösterileri katılımcılarla süreç içerisinde oluşturarak sahneye taşıdı. 2013 yılında 31. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri kapsamında sahnelenen “The Kimlik Project” adlı çağdaş dans gösterisinin rejisini koreograf Eduardo Castro Neves ile birlikte üstlendi.

2010 yılında izleyicilerin yaşadıkları gerçek öykülerden yola çıkan, doğaçlama ve interaktif bir tiyatro biçimi olan “Playback Tiyatro” ile tanıştı. O günden bu yana playback tiyatronun büyüsünün peşinden giderek yeni insanlar tanıyor, yeni öyküler dinliyor. 2011 yılında “İzmir Playback Tiyatro Topluluğu”nun kurulmasına öncülük etti. 2015 yılında playback tiyatronun kurucusu Jonathan Fox’un yürüttüğü liderlik sınıfına kabul edildi. Bu eğitime Türkiye’den ilk kez katılan kişi olarak Newyork Playback Okulu’nun mezuniyet belgesini aldı . Türkiye’de yeni tanınan bir biçim olan playback tiyatro alanında farklı projeler kapsamında yetişkinler, çocuklar ve gençlerle de playback tiyatro çalışmaları gerçekleştirmeye devam ediyor, yurtiçi ve yurtdışında atölye çalışmaları yapıyor, Türkiye’de yeni playback tiyatro grupların kurulmasını destekliyor.

Farklı disiplinlerle çalışmalarını daha katmanlı hale getirmek için fiziksel tiyatro, maske tiyatrosu, barış eğitimi, sanatla dışavurum alanında atölye çalışmalarına katılmıştır.

2017 yılından bu yana Leandra Perrotta’nın liderliğinde dans ve hareket terapisi eğitimi almaktadır.

Şeniz Turan ayrıca özel eğitime gereksinim duyan çocuk ve gençlerle, mülteci gruplarıyla çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir. Kendini ifade etmenin farklı yolları ve olanakları çalışmalarının ana odağını oluşturmaktadır.