SILA TOPÇAM


​İzmir’de 1986 yılında doğdu.

Tiyatro eğitimini 2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları, Oyunculuk Bölümü’nde tamamladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans programından 2019 yılında “Masal Anlatıcılığı ve Günümüz Masal Anlatıcılığında Hazırlık Süreçleri” başlıklı teziyle mezun oldu.

2008 yılından itibaren çocuk ve gençlik oyunlarında rol aldı. 2014 yılında masallarla ve masal anlatıcılığı ile tanıştı ve çalışmalarını anlatıcılık alanında yapmaya devam etti.  Farklı anlatıcılık ekollerini deneyimlemek ve bakış açısını genişletmek amacıyla çeşitli eğitimler aldı.

Ayşe Nilgün Arıt’tın “Maya Şaman Öğretisi Eğitimi” çalışmalarına katılmasıyla, hayatına ve anlatıcılık sanatına şamanik bakış açısı ile bakma şansını sundu, çalışmalarında farklı bir yön çizmesinin kapılarını açtı.

Efe Elmas’tan masalların ve mitlerin simge ve arketipleri üzerine aldığı eğitimler anlatıcılık alanında derinleşme imkanı sundu. Efe Elmas ile birlikte masal ve yorumlama çalışmaları düzenlemektedir.

İzmir Devlet Tiyatrosu bünyesinde yönetmenliğini Gürol Tonbul’un yaptığı Bizden Masallar projesinde Nohut Oğlan ve Şahmeran masalları ile seyirci karşısına çıktı. Projenin prova ve çalışma aşamalarının sonucunda, masal anlatıcılığı performans sanatı ile birleştirilerek yeni bir ifade biçimi geliştirildi. Nohut Oğlan masalı ile 2018 Türkiye – Tayland  Karşılıklı Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Tayland’da Türkiye’yi temsilen bulundu.

“Bizden Masallar” halen İzmir Devlet Tiyatrosu’nda,  cezaevlerinde, köy okullarında, festivallerde anlatılmakta olup çocuklar ve yetişkinler için sahnelenmeye devam ediyor.

İzmir, İstanbul ve Ankara’da “Düş Zamanı Masal Anlatımları” ve içeriği tez çalışmasından ve anlatıcılık deneyimlerinden oluşan “Masal Kapısı Masal Anlatıcılığı Eğitimi”ni düzenlemeye devam ediyor.