EFE ELMAS

1989 yılında İzmir’de doğdu.

2007 Yılında Bornova Anadolu Lisesinden, 2011 yılında Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü’nde Yüksek Lisans’ta Gıda Virolojisi alanında çalışırken hayatına farklı bir yön çizmeye karar verdi.

Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Kadın Çalışmaları” alanında Yüksek Lisans yapmakta ve Mitoloji Masal ile ilgili tez çalışmalarına devam etmektedir.

Erken yaştan beri hem bilime hem bilinmeyene meraklı olan Efe Elmas, her iki alanda da çeşitli konularda araştırmalar yapmış ve insan doğasında nerede buluştuklarını incelemiştir. Antropoloji, kadim inançlar ve ritüelleri ile gelenekleri, dinler tarihi, rüyalar, şifa teknikleri, mitoloji ve masal araştırmaları, arketipler, toplumsal cinsiyet, sembolizm (simgebilim) ile simgesel yorumlama ilgi alanlarından bazılarıdır.

Araştırmalarını 2008 yılından beridir çeşitli internet dergilerinde paylaşmaktadır.

Maya Şamanı ve yazar Ayşe Nilgün Arıt hocasıyla 2013 yılında tanışması itibariyle hayatına ve maneviyata dair merakına bambaşka bir yön vermiş ve içsel arayışını derinleştirmiştir.

İnsanlığın en eski iletişimi olan, sözel gelenekle aktarılan, sembolik lisanı da temsil eden Kadim Lisan’da 2016 yılından beridir çalışmalarını paylaşmakta; Sıla Topçam ile birlikte etkinlikler düzenlemektedir.

Kadim Lisan’da ve çeşitli mekanlarda mitler, eski inançlar ve masallarla ilgili seminerler ve eğitimler vermektedir.

Kendisi aynı zamanda “çocuklar için felsefe” eğitmeni ve kolaylaştırıcısıdır.